Oświetlenie niskonapięciowe – gdzie może zostać wykorzystane?

Oświetlenie niskonapięciowe – gdzie może zostać wykorzystane?

Oświetlenie niskonapięciowe 12V cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w zastosowaniach dla światła awaryjnego oraz oświetlenia ogrodowego, ale coraz częściej także w budynkach komercyjnych i prywatnych domach, gdzie w porównaniu z oświetleniem tradycyjnym 230V może zaoferować znacznie większą energooszczędność, wydajność, łatwość montażu i znacznie szerszy wybór kolorów czy temperatury światła.

Obecnie najczęściej stosuje się w instalacjach 12V żarówki LED, które dodatkowo wzmocniły pozycję oświetlenia niskonapięciowego na rynku. Jakie są zalety zastosowania takiego rozwiązania i czym oświetlenie 12V różni się od tradycyjnego oświetlenia 230V?

Oświetlenie niskonapięciowe – charakterystyka

Oświetlenie niskonapięciowe 12V to oświetlenie działające pod tzw. napięciem bezpiecznym, czyli nie zagrażającym człowiekowi oraz zwierzętom i nie stwarzającym ryzyka porażenia prądem podczas samodzielnej instalacji czy wymiany elementów oświetleniowych.

To ogromna zaleta tego typu rozwiązań, dzięki której coraz więcej osób chętnie korzysta z możliwości oświetlenia niskonapięciowego nie tylko w warunkach podwyższonego ryzyka (np. wilgotnego powietrza w łazienkach, kuchniach czy na zewnątrz), ale także w mieszkaniach. Najlepszym przykładem oświetlenia działającego pod niskim napięciem 12V są taśmy i paski LED, które możemy dowolnie montować w domu podłączając je do standardowego gniazdka elektrycznego poprzez odpowiedni zasilacz.

Ważną cechą oświetlenia i instalacji niskonapięciowych jest możliwość przygotowania ich samodzielnie, bez pomocy elektryka, a najczęściej także bez specjalistycznej wiedzy z zakresu oświetlenia. W przypadku montażu zewnętrznego, instalacja może być zakopana na małej głębokości lub poprowadzona na powierzchni, co jest jej kolejną ogromną zaletą wykorzystywaną m.in. przy montażu oświetlenia wokół domu, oświetlenia ogrodowego czy oświetlenia elewacji.

Oświetlenie 12V a 230V

Analizując możliwości i właściwości oświetlenia 12V i 230V można dostrzec wiele różnic pomiędzy nimi, największą wydaje się być kwestia bezpieczeństwa – instalacje 12V można budować i rozbudowywać samodzielnie, bez obaw o porażenie prądem czy zagrożenie dla zwierząt i dzieci. Instalacje takie mogą także bez problemu działać w środowisku o wyższym poziomie wilgotności, w budynkach komercyjnych czy na zewnątrz, bez potrzeby stosowania dodatkowych osłon bezpieczeństwa.

Drugą, równie wyraźną różnicą jest skalowalność instalacji: dla rozwiązań niskonapięciowych ograniczeniem jest tak naprawdę moc zasilacza, z jakiego korzystamy – przy oświetleniu 230V możliwości instalacji są odpowiednio wyliczone i nie ma możliwości, by dowolnie łączyć ze sobą kolejne elementy oświetlenia bez przekazywania pełnych 230V przez całą instalację. W przypadku wspomnianych wcześniej jako przykład taśm LED możliwe jest dowolne dopinanie kolejnych elementów i jeśli zasilacz nie będzie już wytrzymywał, może zmniejszyć się jasność świecenia, jednak nie dojdzie do sytuacji w której elementy dostaną za dużo prądu i zostaną przepalone.

Najważniejsze zalety oświetlenia niskonapięciowego

Większość instalacji niskonapięciowych opiera się współcześnie o lampy LED, które dzięki swojej konstrukcji są wyjątkowo energooszczędne, zachowują długą żywotność i ze względu na duże zróżnicowanie form oraz wielkości diod mogą być stosowane właściwie w każdych warunkach. To z tego względu wykorzystuje się je m.in. jako oświetlenie awaryjne w budynkach, zasilane spoza sieci energetycznej. Oświetlenie takie dopuszcza zastosowanie różnych rodzajów opraw i modeli lamp, a także łatwy montaż oświetlenia podwieszanego (np. pod sufitem) bez konieczności dodatkowego przedłużania instalacji 230V.

Oświetlenie niskonapięciowe jest w gruncie rzeczy wodoszczelne – od dawna montuje się je w miejscach narażonych na wilgoć, w tym kuchniach i łazienkach, ale także w warunkach przemysłowych czy na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą niskonapięciowych instalacji są też ich niewielkie rozmiary – kable są znacznie cieńsze i bardziej dyskretne, więc łatwo zamontować je np. na sklepowych wystawach, w podwieszanych sufitach kuchennych, szafkach, czy wewnątrz samochodów dostawczych i w przyczepach kampingowych.

Z perspektywy wygody i bezpieczeństwa użytkowania, oświetlenie niskonapięciowe jest zdecydowanie wyborem wartym uwagi, nie tylko w zastosowaniach biurowych i komercyjnych, ale także domowych. Ogromna dowolność w zakresie montażu i możliwości rozbudowywania instalacji oraz dostępność bardzo zróżnicowanych rozwiązań oświetlenia niskonapięciowego sprawia, że możliwości dla oświetlenia domu, ogrodu, biura, elewacji czy wnętrz użytkowych są nieograniczone.