Rampy załadunkowe w praktyce

Rampy załadunkowe w praktyce

Wykorzystanie odpowiednich systemów przeładunkowych oraz dodatkowych akcesoriów w wielu branżach jest wyjątkowo ważne, aby możliwe było zagwarantowanie sprawnego działania całego przedsiębiorstwa oraz utrzymanie odpowiedniego tempa zachodzących procesów.

Z systemów przeładunkowych korzystają zarówno fabryki, hale produkcyjne, a także supermarkety i inne obiekty gdzie niezbędne jest odbierane dostaw z pojazdów towarowych, na przykład tirów. Najczęściej wykorzystywanym elementem systemów przeładunkowych są platformy załadunkowe.

Ze względu na różnorodne potrzeby, jakie pojawiają się w zależności od charakterystyki prowadzonej działalności, producenci z roku na rok wprowadzają coraz lepsze udoskonalenia do powszechnie stosowanych platform załadunkowych. Dzięki temu każdy zainteresowany zakupem może dobrać produkt, który w największym stopniu będzie odpowiadał jego preferencjom i doskonale sprawdzi się podczas wykonywania codziennych obowiązków. Co warto wiedzieć o platformach załadunkowych i jakie rodzaje można wyodrębnić?

Charakterystyka platformy przeładunkowych

Platformy przeładunkowe są ruchomymi kładkami, które są dostosowane specjalnie do danego obszaru przeładunkowego. Głównym celem wykorzystania ramp jest przede wszystkim wyrównanie poziomów pomiędzy pojazdami dostawczymi, a poziomem docelowym.

Rampy mogą zostać specjalnie dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta tak, aby mogły one spełniać dodatkowe funkcje. Ich wykorzystanie jest niezbędne podczas rozładunku i załadunku towarów sprowadzanych do magazynu, fabryki lub odwrotnie – do wnętrza pojazdu dostawczego. Ze względu na to, że elementy te są wykorzystywane bardzo intensywnie, muszą odpowiednio radzić sobie z nawet bardzo dużymi obciążeniami. Z tego względu są wykonywane z mocnych materiałów, które nawet mimo codziennej intensywnej eksploatacji doskonale radzą sobie z szkodliwymi czynnikami. Są odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i mogą z powodzeniem służyć przez wiele lat.

Jakie rodzaje ramp przeładunkowych można wyodrębnić ?

W różnorodnych obiektach powszechnie stosowane są hydrauliczne rampy przeładunkowe z „językiem” wychylnym. Rozwiązanie to gwarantuje bezpieczne oraz szybkie przeładowanie towarów, przy jednoczesnym ograniczeniu czasu niezbędnego na postój. Język wychylny projektowany jest w ten sposób, aby zapobiegała uderzeniom sprzętu przeładunkowego o rampę, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnego komfortu jej wykorzystywania.

 

Hydrauliczne rampy przeładunkowe z językiem wychylnym umożliwiają pochłanianie sił uderzeniowych dzięki czemu możliwe jest wydłużenie ich okresu eksploatacji i zapewnienie bezpieczeństwa. Kolejnym rodzajem są hydrauliczne rampy przeładunkowe z językiem wysuwnym. Ich zastosowanie sprawia, że możliwe jest optymalne i równomierne obciążenie całej powierzchni pojazdu. Wersja z językiem wysuwnym gwarantuje znacznie większą powierzchnię styku pomiędzy skrzynią ładunkową pojazdu dostawczego, a rampą przeładunkową. Hydrauliczne rozwiązanie zapewnia, że wysuwanie krawędzi jest wygodne i łatwe w obsłudze.

Rampy przeładunkowe to ważna część składowa systemów przeładunkowych, które odpowiadają za bardziej złożone procesy logistyczne. Firma AMTR jest jednym z liderów w dystrybucji tego typu rozwiązań.

Ostatnim rodzajem popularnych ramp przeładunkowych są ich ręczne modele. Mostki przeładunkowe są ekonomicznym rozwiązaniem, który często wykorzystywany jest do podstawowych zastosowań przeładunkowych. Doskonale sprawdzają się one pełniąc rolę pomostu pomiędzy dokiem, a skrzynią ładunkową pojazdu. Ponadto dzięki ich prostej konstrukcji możliwa jest ich łatwa obsługa bez konieczności używania energii elektrycznej.

Kontenery

Mostki przeładunkowe wyposażone są w akcesoria umożliwiające ich obsługę przez jedną osobę. Konstrukcja sprawia, że możliwe jest wygodne połączenie rampy z krawędzią doku co zagwarantuje płynny przejazd między pojazdem dostawczym a budynkiem, w którym ma znaleźć się towar. Wykorzystanie ramp załadunkowych jest niezbędne w każdym  obiekcie, w którym następują częste załadunki i rozładunki towarów, dlatego koniecznie należy dobrać model i wersje tego produktu tak, aby odpowiednio spełniała fizyczne warunkiem umożliwiające prowadzenia codziennych działań.