Szelki asekuracyjne to podstawa pracy na wysokościach. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Szelki asekuracyjne to podstawa pracy na wysokościach. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

W czasie pracy na wysokościach dochodzi do częstszych wypadków, w tym śmiertelnych niż w miejscach nie narażonych na tego typu warunki. Powstające coraz liczniej drapacze chmur, wieżowce mieszkalne, biurowce, duże inwestycje usługowe, produkcyjne, wymagają bieżącej konserwacji oraz ewentualnych napraw, które muszą być dokonywane przez odpowiednio zabezpieczeniowych pracowników. W zależności od charakteru wykonywanej pracy, rynek oferuje szeroki wybór szelek bezpieczeństwa oraz urządzeń asekuracyjnych, które są zgodne z obowiązującymi przepisami BHP. Profesjonalna ochrona to podstawa, aby uniknąć upadku z wysokości. Na jaki sprzęt do prac wysokościowych powinno się zwrócić uwagę?

Sprzęt do pracy na wysokościach

Najbardziej popularne i cenione marki, oferujące produkty związane z BHP, reprezentują Deltaplus oraz Portwest. Pierwsza marka francuskiego producenta zapewnia wysokiej jakości szelki bezpieczeństwa oraz sprzęt do pracy na wysokościach w różnych zestawach i modelach. W zależności od pożądanego rodzaju zabezpieczenia, oferują szelki z jedno, dwu, trzema, a nawet czterema punktami zaczepowymi. Najprostsze i jednocześnie najtańsze są jednozaczepowe szelki asekuracyjne ze stale zamontowanym amortyzatorem, które można wykorzystać w najprostszych pracach wysokościowych.

lina z amortyzatorem

szelki bezpieczeństwa – lina z amortyzatorem

Produkty ze średniej półki to dwu lub trzyzaczepowe szelki asekuracyjne. Zaczepy są rozlokowane z przodu oraz tyłu, do regulacji służą dwie klamry oraz płytki boczne. Amortyzator składa się z podwójnej linii skręcanej, a położenie samej linii można samodzielnie ustalać podczas pracy za pomocą reduktora. Pozwala to na przyjęcie optymalnej pozycji, w zależności od kąta nachylenia. Najlepsze produkty posiadają nawet do sześciu punktów mocowania. Oprócz przedniego i tylnego zaczepu do asekuracji, posiadają punkty zaczepowe do pracy w podparciu, w tym punkt podparcia na podwieszeniu, umieszczony na wysokości brzucha. Klamry regulacji są już zautomatyzowane.

Tego rodzaju sprzęt znajdzie zastosowanie w każdej branży, w której wymagana jest praca, narażająca na upadek z wysokości. Sprawdza się w budownictwie, podczas prac remontowych, w przemyśle lekkim oraz ciężkim, górnictwie, a także energetyce wiatrowej i logistyce. Sposób mocowania pozwala na elastyczne przemieszczanie się po pionowej, pochyłej powierzchni, zarówno na niewielką jak i dużą odległość. Najlepsze szelki bezpieczeństwa marki Deltaplus mogą być warte około tysiąca złotych. Jednak zapewniają bardzo wysoki komfort użytkowania, dzięki zastosowaniu taśm udowych, formowanych na gorąco oraz specjalnej podszewki z gąbką i wygodną podkładką. Dzięki temu praca w pełnym osprzętowaniu nie będzie doskwierająca, a testowanie nawet do 150 kilogramów pozwala na dogodne transportowanie narzędzi lub innych elementów podczas nieustannej pracy na linie.

Konkurencyjną marką jest irlandzka firma Portwest, również oferująca wysokiej jakości sprzęt do prac wysokościowych. Trzypunktowe szelki bezpieczeństwa potrafią być porównywalnie komfortowe i jednocześnie skutecznie chronić przed upadkiem, a ich koszt jest dużo niższy niż w przypadku modelu francuskiego. Jest to bardzo popularna marka, chętnie wybierana przez polskich przedsiębiorców oraz szeroko dostępna we wszelkich sklepach, zapewniających akcesoria BHP.

Wymagane elementy sprzętu do prac wysokościowych

Poza zakupem dogodnych szelek asekuracyjnych, również ważne jest skompletowanie wszystkich niezbędnych elementów, które składają się na całe osprzętowanie. Są to karabińczyki, odpinane uchwyty, haki do pracy na rusztowaniach, liny z amortyzatorem albo pozycjonujące, urządzenia samohamowne wraz z taśmami lub taśmy z amortyzatorem. W przypadku braku wiedzy albo małej znajomości pracy ze sprzętem do prac wysokościowych, najlepiej zainteresować się gotowymi zestawami. Dobre sklepy internetowe oferują gotowe komplety oporządzenia, dostosowane w zależności od rodzaju przeznaczenia. Przykładowo dokonując zakupów w sklepie bhpstar można znaleźć całe zestawy, dostosowane odpowiednio do pracy na rusztowaniach, w przemyśle, samozaciskowe do prac na powierzchniach pionowych albo po prostu zestawy przeznaczone do zastosowań ogólnych.

Urządzenie samohamowne

Urządzenie samohamowne z taśmą

Stosowanie szelek gwarantuje bezpieczeństwo

Sprzęty do prac wysokościowych zarówno marki Portwest oraz Deltaplus są wykonane z najwyższej jakości, bardzo wytrzymałych materiałów, które spełniają odpowiednie wymogi bezpieczeństwa, zgodne z przepisami BHP. Wszystkie produkty są certyfikowane i podlegają ścisłym normom unijnym. Poza wykorzystaniem takiego sprzętu w pracy na wysokościach, profesjonalne osprzętowanie w postaci szelek bezpieczeństwa jest również niezbędne w przypadku uprawiania wspinaczki wysokogórskiej. Warto się zaopatrzyć w najlepsze, testowane produkty, które będą gwarancją zachowania bezpieczeństwa.