Szpiegostwo przemysłowe – ryzyko i zagrożenia

Szpiegostwo przemysłowe – ryzyko i zagrożenia

Prowadzisz świetnie prosperujące przedsiębiorstwo, zdobywasz rynek, inwestujesz z zyskiem? Świetnie. Pamiętaj jednak, że konkurencja nie śpi – będzie czekać na najmniejsze potknięcie, a może wcześniej stworzy do takiego potknięcia warunki…

Zbieranie danych a szpiegostwo

Nie nowym i zapewne już dość znanym pojęciem jest szpiegostwo przemysłowe, inaczej nazywane szpiegostwem gospodarczym lub ekonomicznym. Polega to na zbieraniu informacji na temat konkurencyjnej firmy. Wszystko zależy od celu gromadzenia tychże informacji – jeśli są one zbierane dla wiadomości strategów kampanii danej firmy, służy to po prostu działaniom marketingowym. Przed poszerzeniem oferty czy wprowadzeniem jakichś ulepszeń, przedsiębiorcy chcą przebadać rynek, analizując nie tylko grono odbiorców swoich usług, ale i zasoby i możliwości konkurencji.

lornetki2

Jeśli jednak dane zbiera się po to, by w konkurencję tym mocniej uderzyć – zwłaszcza, jeśli korzysta się przy tym z nielegalnych środków, mamy do czynienia z przestępstwem. Czasami dochodzi do poważnych przestępstw związanych z korupcją, kiedy przekupuje się pracowników, by informowali o strategiach i innowacjach wdrażanych w danej firmie, celem kradzieży pomysłów i rozwiązań, za którymi idzie sukces i wymierne korzyści finansowe.

Środki zapobiegawcze

Aby uchronić swoją firmę przed kradzieżą danych, zwłaszcza tych poufnych, jak numery kont, dane pracowników, ale też dane techniczne, projekty czy plany strategii handlowych, warto najpierw sprawdzić szczelność obecnego systemu. W dzisiejszych czasach wszystko jest w komputerze, dlatego szczególnie należy zadbać właśnie o odpowiednie programy chroniące przed włamaniami.

Jeśli zachodzi w nas podejrzenie, że doszło do wycieku wrażliwych danych, należy zatrudnić specjalistyczną firmę, która ustali, jakie informacje i jaką drogą wydostały się z firmy. Dostępna w większości tego typu firm oferta usług, które świadczą chociażby detektywi na Śląsku BIA, obejmuje między innymi sprawdzanie ryzyka wycieku informacji oraz znalezienie winowajców – czy to w systemie, czy to wśród osób pracujących w danym miejscu.

podsłuch2

Agencje detektywistyczne mogą pomóc zebrać dane na temat konkurencji, są jednak zobowiązane działać legalnie. W przypadku nielegalnych działań mogą natomiast pomóc ustalić ich sprawców, minimalizując szkody wynikające z wycieku informacji, oraz zapewniając odpowiednie zabezpieczenie na przyszłość.