Układy centralnego smarowania – jakie są ich główne zadania?

Układy centralnego smarowania – jakie są ich główne zadania?

Podstawowym zadaniem każdego układu centralnego smarowania, jest dostarczenie odpowiednich środków smarnych do poszczególnych punktów. Sieć przewodów, która jest stwarzana by doprowadzić smar do konkretnych elementów stykowych w maszynie, wymaga najwyższej precyzji. Dodatkowo, istotna jest analiza odnośnie potrzeb danej maszyny.


Warto dodać, że system centralnego smarowania, jest w stanie dostarczyć odpowiednio wyważoną i zaprogramowaną ilość środka smarnego. Jest to sposób częściej wykorzystywany, niż znane smarowanie manualne. Konsystencja  środków smarnych jest zgodna z wymaganiami maszyny i zaleceniami jej producenta.

Najczęściej, systemy centralnego smarowania kojarzą nam się z halami produkcyjnymi i przemysłowymi, gdzie maszyny są ogromne i posiadają dużą ilość punktów smarnych. Warto jednak dodać, że zastosowanie systemów nie skupia się jedynie na nich. Wybrane środki smarne mogą być stosowane poza fabrykami.

Można choćby wymienić ich zastosowanie w przypadku smarowania łańcuchów, linii produkcyjnych, maszyn w przemyśle spożywczym i pojazdów budowlanych. Oprócz tego, systemy smarowania wykorzystuje się do smarowania pojazdów (maszyny rolnicze, autobusy, ciągniki) i turbin wiatrowych.

układ centralnego smarowania

fot: prooil.pl

Obecnie, możemy korzystać ze środków smarnych w oleju, płynie i w stanie gazowym. Znajdują one swoje zastosowanie w przypadku smarowania większych powierzchni – np. kół zębatych czy rolek taśmowych.

Każdy system centralnego smarowania jest odpowiednią alternatywą dla branży technicznej. Obecnie, w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem przemysłu, stosuje się coraz więcej różnorodnych maszyn, które wymagają odpowiedniej dbałości.

Wszystkie elementy ruchome (robocze), które znajdują się w maszynach, narażone są na tarcie i zużywanie się. Układy centralnego smarowania wykorzystuje się do nawilżania roboczych części, by zabezpieczyć maszynę przed uszkodzeniem się.

Tarcie stanowi jeden z największych problemów w przemyśle maszynowym. Elementy stykania się, ocierają się o siebie i wytwarzają nadmiar ciepła. Wysoka temperatura obniża wydajność maszyny, co w efekcie prowadzi do szybkiego uszkodzenia poszczególnych części.

Działanie układu centralnego smarowania

Każdy z centralnych układów smarowania, jest urządzeniem, który wyposażony jest w pompę, zbiornik ze smarem, rozdzielniki oraz przewody, które doprowadzają smar do wyznaczonych punktów. Do jakich punktów należy doprowadzać środek smarny? – Otóż, systemy centralnego smarowania, doprowadzają smar do punktów, które najbardziej narażone są na siły tarcia oraz zużywanie się. Siły te mogą być przyczyną uszkodzenia się poszczególnych części pojazdów i urządzeń.

Poprzez dozowanie środków smarnych przez układ, możemy liczyć na równomierne rozprowadzenie środka smarnego w wyznaczonych elementach. Smarowanie, dzięki użyciu odpowiedniego systemu, odbywa się poprzez zaprogramowany harmonogram. Charakter smarowania może być okresowy lub ciągły – jest to zależne od wymagań maszyny i zaleceń jej producenta.

Dziś, poprzez stale wzrastającą popularność układów centralnego smarowania, powstają coraz lepsze i nowoczesne metody na smarowanie maszyn i pojazdów. Obecnie, możemy wybierać spośród wielu środków smarnych i systemów. Stosowanie konkretnych układów ściśle wiąże się z liczebnością punktów smarnych oraz z częstotliwością dozowania smaru. Największą popularnością cieszą się takie układy jak:

  • Układy jednoliniowe,
  • Układy progresywne,
  • Układy natryskowe,
  • Układy impulsowe.

Zalety systemów smarowania

układ centralnego smarowania

fot: prooil.pl

Stosowanie określonych systemów centralnego smarowania pozwala nam na zużycie odpowiedniej ilości smaru. Urządzenia rozpylające umożliwiają dotarcie smaru we wszystkie wyznaczone punkty i elementy maszyn. Układy gwarantują także odpowiednią częstotliwość dostarczania smaru. Można więc stwierdzić, że sposób ten jest ekonomiczny. Działanie systemów jest precyzyjne, przez co ich popularność w branży technicznej stale wzrasta, a ich zastosowanie rozszerza się.

Poza tym, korzyścią ze stosowania układu centralnego smarowania, jest rozmaitość dostępnych systemów. Każdy układ można dobrać do potrzeb maszyn i urządzeń, jakich używamy. Dzięki temu, jesteśmy w stanie zapewnić najwyższą obsługę smarną każdej maszynie. Niezależnie od ilości elementów smarnych lub od tego, z jaką intensywnością pracuje maszyna, wybór właściwego układu umożliwi nam przedłużyć jej żywotność i zwiększyć wydajność.

Użycie centralnego układu smarowania pozwala na smarowanie kilku maszyn jednocześnie, poprzez zastosowanie jednego układu sterowania.