W jaki sposób powinny być ustawione kamery na stacji paliw?

W jaki sposób powinny być ustawione kamery na stacji paliw?

Stacje paliw to kluczowe dla transportu oraz wielu innych dziedzin gospodarki i przemysłu obiekty. To właśnie tutaj można zakupić paliwo niezbędne do działania różnego rodzaju pojazdów i maszyn. Z tego też względu obiekty tego typu wymagają zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na ich terenie. Jest to związane zarówno z wieloma podstawowymi zagrożeniami, na jakie narażone są tego typu obiekty jak np. włamania, napady, kradzieże itd. ale także z wieloma poważniejszymi zagrożeniami jak np. pożary czy wycieki, które mogą doprowadzić do katastrofy ekologicznej.

Z tego też względu monitoring wizyjny odgrywa w takich miejscach kluczową rolę, ponieważ tylko tego typu system pozwala mieć stały podgląd na to, co dzieje się na całym terenie stacji paliw. Warto więc wiedzieć, dlaczego monitoring jest niezbędny na stacji paliw, jak powinny być rozmieszczone kamery monitoringu na terenie stacji, czym kierować się podczas inwestycji w tego typu system oraz jakie właściwości i funkcje powinien on posiadać, aby działać skutecznie i niezawodnie?

Dlaczego monitoring na stacji paliw jest niezbędny?

Monitoring wizyjny to jeden z tych systemów ochrony, które mają największy wpływ na bezpieczeństwo na terenie danego obiektu. Rozwiązanie to daje możliwość podglądu tego, co dzieje się na terenie danego obiektu w czasie rzeczywistym i często także w zupełnych ciemnościach, dzięki specjalnemu trybowi nocnemu. Jest to więc bardzo uniwersalny system ochrony o dużych możliwościach i wysokiej skuteczności działania. Z racji tego, że stacje paliw to obiekty, które wymagają wysokiego poziomu ochrony, monitoring jest tutaj niezbędnym elementem. Dzięki niemu możliwe jest stałe kontrolowanie tego, co dzieje się na terenie stacji paliw, czy to przez pracownika obecnego na stacji, czy też przez ochroniarzy lub zewnętrzną firmę ochroniarską, która sprawuje całodobowy nadzór nad danym obiektem. Dzięki monitoringowi można zapobiec wielu zagrożeniom takim jak m.in. kradzież paliwa z dystrybutora, różnego rodzaju produktów sprzedawanych na stacji, czy nawet samochodów, porwania, napady, pobicia itd. Monitoring pozwala także wyryć także np. pożar lub inne tego typu sytuacje, które mogą stanowić poważne niebezpieczeństwo w przypadku, gdy nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. Monitoring wizyjny na stacji pozwala znaczenie szybciej reagować na wszelkie tego typu zdarzania, co skutecznie zmniejsza ryzyko poważnych skutków takich sytuacji i związanych z tym strat materialnych. 

kamera

Jak powinny być rozmieszczone kamery na stacji paliw?

Monitoring to bardzo skuteczny system ochrony, jednak należy pamiętać, że duży wpływ na niezawodność tego systemu ma rozmieszczenie poszczególnych kamer. Jeśli kamery te zostaną zamontowane w nieodpowiednich miejscach, system monitoringu z pewnością straci mocno na skuteczności. Z tego względu warto wiedzieć jakie miejsca na stacji paliw powinny być objęte zasięgiem kamer monitoringu. Podstawą jest oczywiście obszar w pobliżu dystrybutorów, które są jednym z najważniejszych elementów każdej stancji paliw. Ponadto warto, aby kamery obejmowały swoim zasięgiem wjazd i wyjazd ze stacji, a także wejście i wnętrze sklepu lub punktu obsługowego na danej stacji. Jeśli kamery będą w stanie pokryć swoim zasięgiem jak największy obszar stacji paliw i zapewnić najlepszą jakość obrazu w najważniejszych obszarach, można mieć pewność, że monitoring stacji paliw będzie działał skutecznie i niezawodnie. 

Czym kierować się podczas wyboru monitoringu na stację paliw?

Inwestycja w monitoring na stacji paliw powinna opierać się na chęci zapewniania jak najskuteczniejszego i niezawodnego systemu monitoringu. W tym celu nie warto oszczędzać na poszczególnych elementach tego systemu, ponieważ to od nich będzie zależało to, czy dany system sprawdzi się w sytuacji, gdy będzie najbardziej potrzeby. Warto więc wybierać kamery i inne komponenty systemu monitoringu pochodzące od sprawdzonych producentów. Kamery powinny zapewniać bardzo dobrą jakość obrazu i posiadać tryb nocy, który umożliwi nagrywanie obrazu nawet w całkowitych ciemnościach. Ponadto system ten powinien być wyposażony w specjalną centralę, która będzie umożliwiać podgląd obrazu z kamer w czasie rzeczywistym i dyski, na których będą gromadzone wszelkie nagrania zarejestrowane przez kamery.