Żywotność palety drewnianej – czy warto kupić używane palety?

Żywotność palety drewnianej – czy warto kupić używane palety?

Drewniana paleta jest sztywną konstrukcją przeznaczoną do transportu i magazynowania produktów. Zaprojektowana została w taki sposób, aby można ją było łatwo podnosić za pomocą wózka widłowego. Jest niezbędnym produktem w każdej firmie, która produkuje i sprzedaje różnego rodzaju towary. Producenci drewnianych palet oferują produkty, różniące się między sobą wymiarami i materiałem wykonania. 

Jakie jest zastosowanie drewnianych palet?

Podstawowym zadaniem drewnianych palet jest ułatwienie magazynowania i transportu towarów. Dzięki nim nie trzeba każdego z nich przenosić osobno. Rozładunek i załadunek produktów ułożonych na palecie jest zdecydowanie prostszy, łatwiejszy i bezpieczniejszy. Niektóre z nich umożliwiają przewożenie towarów ważących nawet do 3000 kilogramów. Palety pozwalają również na komfortowe składowanie różnego rodzaju produktów. Dzięki nim nie są one ułożone na betonie, ale drewnianej palecie, która umożliwia nie tylko cyrkulację powietrza, ale również ekonomiczne rozmieszczenie w magazynie.

Drewniane palety – zalety

Dzięki drewnianym paletom towar nie ulega zawilgoceniu, co w przypadku niektórych produktów oznaczałoby ich zniszczenie. Podczas produkcji palet drewnianych stosuje się specjalne wzmocnienia zastosowane na palecie, które pozwalają na przenoszenie ciężkich przedmiotów o wielkich gabarytach. Jedną z wielu jej zalet jest wytrzymałość na trudne warunki zewnętrzne, a także zapewnienie bezpieczeństwa towarom. Poza tym produkcja palet jest prosta i tania, co przekłada się na ich niską cenę. Drewno, z którego powstają, jest surowcem, który łatwo poddaje się obróbce, dlatego nie tylko produkcja, ale również ich konserwacja i naprawa jest prosta. Zepsutą łatwo można przywrócić do pierwotnego stanu, a nie nadającą się już do użytku poddać recyklingowi, co ma niebagatelny wpływ na środowisko. 

produkcja palet drewnianych

Jak dbać o drewnianą paletę?

Drewno jest materiałem naturalnym, który podlega działaniu czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim wilgoci. To przed nią należy chronić tego rodzaju palety. Podstawową troską jest ich właściwe przechowywanie. Jeśli znajdują się poza pomieszczeniami zamkniętymi, to powinny być umieszczone pod zadaszeniem. Powierzchnie magazynowe muszą być przewiewne i suche. Jeśli dojdzie do zamoczenia, należy izolować je od tych suchych. W innym przypadku może dojść do przeniesienia zarodników pleśni, co znacznie osłabia strukturę drewna i obniża wydajność palety. Używanie w transporcie tego rodzaju produktów może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa nie tylko przewożonych towarów, ale również ludzi pracujących przy ich załadunku i rozładunku.  

Kontrola stanu technicznego palet – jak często należy ją przeprowadzać?

Niezwykle istotnym sposobem dbałości o drewniane palety jest systematyczna kontrola ich stanu technicznego. W trakcie użytkowania ulegają one różnego rodzaju uszkodzeniom w postaci rozwarstwień, pęknięć, bądź poplamieniu płynami mogącymi uszkodzić strukturę drewna. Te nie nadające się już do użytku muszą zostać poddane utylizacji. Natomiast pozostałe należy przywrócić do stanu pierwotnego, który umożliwia bezpieczne użytkowanie.

Palety naprawiają uprawnione do wykonywania takich czynności firmy z zachowaniem określonych rygorów. Jest to niezwykle zyskowne ekonomicznie, a także przyjazne dla środowiska. Korzystanie wielokrotnie z tych samych palet eliminuje konieczność kupowania nowych produktów, co generuje dodatkowe koszty. Nie bez znaczenia ma oszczędność surowca naturalnego, jakim jest drewno. Prawidłowo użytkowane palety mogą służyć nawet od kilku do kilkunastu lat. 

Czy kupno używanych palet to dobry wybór?

Kupno używanych palet jest dobrym wyborem. Nie ustępują one jakością techniczną produktom nowym, a wyróżniają się bardzo atrakcyjną ceną. Nie warto wobec tego przepłacać, skoro można uzyskać produkt wysokiej jakości w dobrej cenie. Nie bez znaczenia jest tu myślenie proekologiczne i mądre wykorzystywanie surowców naturalnych. Należy pamiętać, że pozyskanie palety nowej wiąże się z wycinką drzew, dlatego poddawanie palet specjalistycznym naprawom realizuje współczesny trend zero waste. 

Jak rozpoznać paletę pochodzącą od licencjonowanego producenta?

Palety od renomowanych producentów posiadają znaki EUR i EPAL, a także certyfikat ISO, czyli Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej. Na każdej palecie znaleźć można również kod producenta, co umożliwia jej identyfikację.